FFF 67013-017LF
67013-017LF picture photo
Mfg. Part Number
67013-017LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors - Housings
Brief Description
CONN FFC/FPC RCPT HSG 17POS 2.54
Datasheet Download
67013-017LF.pdf
Availability of 67013-017LF
QUANTITY
67013-017LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 67013-017LF
Internal Part NumberEIS-67013-017LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors - Housings
SeriesDuflex™
PackagingBulk
Flat Flex TypeFFC, FPC
Connector TypeHousing for Female Contacts
Number of Positions17
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
FFC, FCB Thickness0.31mm
Locking Feature-
Voltage Rating500V
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Features-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Housing ColorBlue
NoteContacts Not Provided
Wire Gauge-
Insulation Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)67013-017LF
Related Links67013, 67013-017LF Datasheet, FFF Distributor
67013-017LF Details Description
Related parts for 67013-017LF
BATTERY PACK NICAD 12.0V 500MAH datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPST 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 2W 3264 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 32 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 5POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX1M datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 50W DO5 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf