NorComp 671-015-103L021
671-015-103L021 picture photo
Mfg. Part Number
671-015-103L021
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
671-015-103L021.pdf
Availability of 671-015-103L021
QUANTITY
671-015-103L021 Order Process
Ship out your order
Specifications of 671-015-103L021
Internal Part NumberEIS-671-015-103L021
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 671
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)671-015-103L021
Related Links671-015, 671-015-103L021 Datasheet, NorComp Distributor
671-015-103L021 Details Description
Related parts for 671-015-103L021
IC AUDIO/VIDEO MODULATOR 16-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B 28QFN datasheet.pdf
LED CLA1B COOL WHT 4PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU 58CKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS SCKT datasheet.pdf
Connector Socket 94 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf