NorComp 671-025-103L011
671-025-103L011 picture photo
Mfg. Part Number
671-025-103L011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
671-025-103L011.pdf
Availability of 671-025-103L011
QUANTITY
671-025-103L011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 671-025-103L011
Internal Part NumberEIS-671-025-103L011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 671
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)671-025-103L011
Related Links671-025, 671-025-103L011 Datasheet, NorComp Distributor
671-025-103L011 Details Description
Related parts for 671-025-103L011
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC 1-OF-2 FET MUX/DEMUX 16-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 1A 741 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP FEED STOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf