FFF 67516-013LF
67516-013LF picture photo
Mfg. Part Number
67516-013LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC RCPT 13POS 2.54MM
Datasheet Download
67516-013LF.pdf
Availability of 67516-013LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
67516-013LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 67516-013LF
Internal Part NumberEIS-67516-013LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN PackagingTray slots 02/Sept/2011
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesClincher™
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Connector/Contact TypeReceptacle
Number of Positions13
Pitch0.100" (2.54mm)
TerminationIDC
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board-
Locking Feature-
Cable End Type-
Contact MaterialCopper Nickel Alloy
Contact FinishTin
Housing MaterialThermoplastic
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating500V
Operating Temperature-65°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)67516-013LF
Related Links67516, 67516-013LF Datasheet, FFF Distributor
67516-013LF Details Description
Related parts for 67516-013LF
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 5.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 2 16P 200MM datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
8358-1 INSUL PUNCH datasheet.pdf
1MM JMPR 305LGT TYPE A 7POS datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES SMD 7.59K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.35A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf