FFF 67998-120HLF
67998-120HLF picture photo
Mfg. Part Number
67998-120HLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
67998-120HLF.pdf
Availability of 67998-120HLF
QUANTITY
67998-120HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 67998-120HLF
Internal Part NumberEIS-67998-120HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,400
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)67998-120HLF
Related Links67998-, 67998-120HLF Datasheet, FFF Distributor
67998-120HLF Details Description
Related parts for 67998-120HLF
OUTPUT MODULE DC MINI 9MA 15VDC datasheet.pdf
RES TEMP SENS 12 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
SW PIN PLNGR SP-NC 11A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 43POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR RA SMT GOLD 4CKT datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 143.85VC AXL datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 48POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf