FFF 67998-400H
67998-400H picture photo
Mfg. Part Number
67998-400H
Brief Description
BERGSTRIP .100" DR STRAIGHT
Datasheet Download
67998-400H.pdf
Availability of 67998-400H
QUANTITY
67998-400H Order Process
Ship out your order
Specifications of 67998-400H
Internal Part NumberEIS-67998-400H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
Standard Package45,000
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions45000, Cuttable
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)67998-400H
Related Links67998, 67998-400H Datasheet, FFF Distributor
67998-400H Details Description
Related parts for 67998-400H
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MINIFIT BMI VERT HDR/DH 30AU V-0 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf