Vicor Corporation VE-20V-CY-F2
VE-20V-CY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20V-CY-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W
Datasheet Download
VE-20V-CY-F2.pdf
Availability of VE-20V-CY-F2
QUANTITY
VE-20V-CY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20V-CY-F2
Internal Part NumberEIS-VE-20V-CY-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20V-CY-F2
Related LinksVE-20V, VE-20V-CY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20V-CY-F2 Details Description
Related parts for VE-20V-CY-F2
CONN SPLICE CLOSED 14-22 AWG RED datasheet.pdf
KIT DEV RABBITCORE/RCM3600 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 6SON datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 370MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 261 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-QTUM-RV36-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
LOCATOR 35 MM GAGE datasheet.pdf