Vishay/BCcomponents BFC233610683
BFC233610683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233610683
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 68NF 20% 275VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233610683.pdf
Availability of BFC233610683
QUANTITY
BFC233610683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233610683
Internal Part NumberEIS-BFC233610683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 1 X1
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233610683
Related LinksBFC233, BFC233610683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233610683 Details Description
Related parts for BFC233610683
IC 8051 PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
Connector Header 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HOLDER LED SNAP-IN T-1 .171"HOLE datasheet.pdf
HSHRINK MARKER .13X2" YLW 500/RL datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 10POS M-F 2" datasheet.pdf
SWITCH 6POS DIP AUTODIP SEALED datasheet.pdf
4/6 DBL, CROSS-CONNECT,YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf