FFF 67999-250HLF
67999-250HLF picture photo
Mfg. Part Number
67999-250HLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
67999-250HLF.pdf
Availability of 67999-250HLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
67999-250HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 67999-250HLF
Internal Part NumberEIS-67999-250HLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)67999-250HLF
Related Links67999-, 67999-250HLF Datasheet, FFF Distributor
67999-250HLF Details Description
Related parts for 67999-250HLF
SWITCH LEVER LONG SPDT 15A datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .040"D .135"L datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123A datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 16PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 100W datasheet.pdf