Sensata Technologies/Airpax 67F100-0461
67F100-0461 picture photo
Mfg. Part Number
67F100-0461
Manufacturer
Product Category
Temperature Regulators
Brief Description
THERMOSTAT 100 DEG NO TO-220
Datasheet Download
67F100-0461.pdf
Availability of 67F100-0461
QUANTITY
67F100-0461 Order Process
Ship out your order
Specifications of 67F100-0461
Internal Part NumberEIS-67F100-0461
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product6600 & 6700 Series Thermostat
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Regulators (Mechanical)
Series6700
CircuitSPST-NO
Switching Temperature212°F (100°C)
Reset Temperature158°F (70°C)
Current Rating - AC-
Current Rating - DC0.5A (48V)
Tolerance±9°F (±5°C)
Switching Cycles20K
Termination StylePC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)67F100-0461
Related Links67F10, 67F100-0461 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
67F100-0461 Details Description
Related parts for 67F100-0461
RES SMD 14.3KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 33MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP MINI5 datasheet.pdf
LINK MODULE RS422 TERM BLOCK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
OTHER ACCESSORIES datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf