NorComp 680-044-103L011
680-044-103L011 picture photo
Mfg. Part Number
680-044-103L011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
680-044-103L011.pdf
Availability of 680-044-103L011
QUANTITY
680-044-103L011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 680-044-103L011
Internal Part NumberEIS-680-044-103L011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 680
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)680-044-103L011
Related Links680-044, 680-044-103L011 Datasheet, NorComp Distributor
680-044-103L011 Details Description
Related parts for 680-044-103L011
CONN HEADER 40POS 3.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
SWITCH UNIT ROUND ALT 3POS datasheet.pdf
PWRBLADE V/T LF REC datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS-232 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 5MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf