NorComp 68021WA4P201
68021WA4P201 picture photo
Mfg. Part Number
68021WA4P201
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 (17 + 4 Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
68021WA4P201.pdf
Availability of 68021WA4P201
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
68021WA4P201 Order Process
Ship out your order
Specifications of 68021WA4P201
Internal Part NumberEIS-68021WA4P201
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series680
Packaging-
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21 (17 + 4 Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 21WA4
Contact TypeSignal and Power
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating20A, 3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)68021WA4P201
Related Links68021W, 68021WA4P201 Datasheet, NorComp Distributor
68021WA4P201 Details Description
Related parts for 68021WA4P201
CONV DC/DC 3A 4.5-18VIN 3.3V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SAFETY MAT 500X1250MM datasheet.pdf
IMCV GIGA MEDIALINX TX/SSBX-SM datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 31.4VC DO-214AC datasheet.pdf
EURO TERM BLK VERTICAL 381MM 5C datasheet.pdf