FFF 68046-236LF
68046-236LF picture photo
Mfg. Part Number
68046-236LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount
Datasheet Download
68046-236LF.pdf
Availability of 68046-236LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
68046-236LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 68046-236LF
Internal Part NumberEIS-68046-236LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationGold/GXT Plating 23/May/2007
Standard Package6
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDUBOX™, MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions72
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)68046-236LF
Related Links68046, 68046-236LF Datasheet, FFF Distributor
68046-236LF Details Description
Related parts for 68046-236LF
IC LIU T1/E1/J1 QUAD 128TQFP datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
OSC XO 24.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN 2MM HOUSING 3POS SINGLE datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 23MA 83 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 305MA 2.4 OHM TH datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 26000UF 20% 7.5V FLTPCK datasheet.pdf