Illinois Capacitor 682MWS103KT
682MWS103KT picture photo
Mfg. Part Number
682MWS103KT
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6800PF 10% 100KV AXIAL
Datasheet Download
682MWS103KT.pdf
Availability of 682MWS103KT
QUANTITY
682MWS103KT Order Process
Ship out your order
Specifications of 682MWS103KT
Internal Part NumberEIS-682MWS103KT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWS
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC1200V (1.2kV)
Voltage Rating - DC10000V (100kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.122" Dia x 2.480" L (28.50mm x 63.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)682MWS103KT
Related Links682MW, 682MWS103KT Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
682MWS103KT Details Description
Related parts for 682MWS103KT
VARISTOR 462V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 33PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 224A 500V CLASS GL/GG datasheet.pdf
5/8IN ID UNSPLIT CONDUIT:N datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf