Illinois Capacitor 683MPR250K
683MPR250K picture photo
Mfg. Part Number
683MPR250K
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 250V RADIAL
Datasheet Download
683MPR250K.pdf
Availability of 683MPR250K
QUANTITY
683MPR250K Order Process
Ship out your order
Specifications of 683MPR250K
Internal Part NumberEIS-683MPR250K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPR
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)683MPR250K
Related Links683MP, 683MPR250K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
683MPR250K Details Description
Related parts for 683MPR250K
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf
ADT SCSI EXTERNAL HD50M/DB25F datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.070" datasheet.pdf
RES 392 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
BVL 7.62HP/02/180FI 3.5SN BK datasheet.pdf
SERIAL PCI BOARD 2 PORT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
M804 35C 35#20HD SKT RECP OM datasheet.pdf
+5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf