Illinois Capacitor 683PSB252K2H
683PSB252K2H picture photo
Mfg. Part Number
683PSB252K2H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 2.5KV RAD
Datasheet Download
683PSB252K2H.pdf
Availability of 683PSB252K2H
QUANTITY
683PSB252K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 683PSB252K2H
Internal Part NumberEIS-683PSB252K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC725V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)11.3 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)683PSB252K2H
Related Links683PSB, 683PSB252K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
683PSB252K2H Details Description
Related parts for 683PSB252K2H
INSERT MALE 64POS CRIMP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 10K OHM 0404 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RACK VENTED datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO-35 datasheet.pdf