FFF 68452-272HLF
68452-272HLF picture photo
Mfg. Part Number
68452-272HLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
BERGSTIK II DR R/A WIDE BODY
Datasheet Download
68452-272HLF.pdf
Availability of 68452-272HLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
68452-272HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 68452-272HLF
Internal Part NumberEIS-68452-272HLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMezzSelect
PCN Obsolescence/ EOLBergstik Header Series 09/Apr/2012
PCN Design/SpecificationBergStik Material 10/Mar/2010
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions72
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.380" (9.65mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)68452-272HLF
Related Links68452-, 68452-272HLF Datasheet, FFF Distributor
68452-272HLF Details Description
Related parts for 68452-272HLF
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2A 6.5-18VIN 5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 7.62MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROCESS METER 4-20MA LCD PNL MT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RECEPT 68POS RA PCB datasheet.pdf