NorComp 684M21WA4PL461
684M21WA4PL461 picture photo
Mfg. Part Number
684M21WA4PL461
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 (17 + 4 Power) Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
684M21WA4PL461.pdf
Availability of 684M21WA4PL461
QUANTITY
684M21WA4PL461 Order Process
Ship out your order
Specifications of 684M21WA4PL461
Internal Part NumberEIS-684M21WA4PL461
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL68(0,1,4) Power/Combo D Series 29/Jul/2013
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series684M
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21 (17 + 4 Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 21WA4
Contact TypeSignal and Power
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating40A, 5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)684M21WA4PL461
Related Links684M21W, 684M21WA4PL461 Datasheet, NorComp Distributor
684M21WA4PL461 Details Description
Related parts for 684M21WA4PL461
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
MAXIGRABBER/BANANA PLUG 12" RED datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 600MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CBL SMA PLUG-BKHD JACK RG316 12" datasheet.pdf
CONN GROUND BAR 30POS UPPER-SIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 48POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf