Vishay/Dale RN55C8983BRSL
RN55C8983BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8983BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 898K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8983BRSL.pdf
Availability of RN55C8983BRSL
QUANTITY
RN55C8983BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8983BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C8983BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)898k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8983BRSL
Related LinksRN55C8, RN55C8983BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8983BRSL Details Description
Related parts for RN55C8983BRSL
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DUAL 3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RS232 DVR/RCVR DUAL 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R 1808 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN HOUSING 10POS WTB CRIMP BLK datasheet.pdf
RES 167 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG VIOLET 5000' datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2.54 WIRE WRAP datasheet.pdf