Illinois Capacitor 684PHB600K2H
684PHB600K2H picture photo
Mfg. Part Number
684PHB600K2H
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 600V RADIAL
Datasheet Download
684PHB600K2H.pdf
Availability of 684PHB600K2H
QUANTITY
684PHB600K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 684PHB600K2H
Internal Part NumberEIS-684PHB600K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHB
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC600V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)7.6 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)684PHB600K2H
Related Links684PHB, 684PHB600K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
684PHB600K2H Details Description
Related parts for 684PHB600K2H
IC MCU 8BIT 3.5KB EPROM 28CDIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 280 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FILTER CER BANDPASS 2.45GHZ SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS CABLE PIN datasheet.pdf