Nichicon USW1H0R1MDD1TE
USW1H0R1MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USW1H0R1MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
USW1H0R1MDD1TE.pdf
Availability of USW1H0R1MDD1TE
QUANTITY
USW1H0R1MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USW1H0R1MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USW1H0R1MDD1TE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current1mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USW1H0R1MDD1TE
Related LinksUSW1H0R, USW1H0R1MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USW1H0R1MDD1TE Details Description
Related parts for USW1H0R1MDD1TE
FIXED IND 18NH 370MA 270 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .10-.20"1000PC datasheet.pdf
PWR SPLY MEDICAL 5V 8A 40W datasheet.pdf
ADAPTER HD-1000 HD-SDI 1-CH CBL datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.24 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf