Illinois Capacitor 684PPA152K
684PPA152K picture photo
Mfg. Part Number
684PPA152K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 1.5KV AXIAL
Datasheet Download
684PPA152K.pdf
Availability of 684PPA152K
QUANTITY
684PPA152K Order Process
Ship out your order
Specifications of 684PPA152K
Internal Part NumberEIS-684PPA152K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPA
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC575V
Voltage Rating - DC1500V (1.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.7 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.240" Dia x 1.811" L (31.50mm x 46.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)684PPA152K
Related Links684PP, 684PPA152K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
684PPA152K Details Description
Related parts for 684PPA152K
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR SLW 6 IN 9K/1.0% datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 12POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf
1.25MM M HSG 20POS SMT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf