Illinois Capacitor 684PPB102K
684PPB102K picture photo
Mfg. Part Number
684PPB102K
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 1KV RADIAL
Datasheet Download
684PPB102K.pdf
Availability of 684PPB102K
QUANTITY
684PPB102K Order Process
Ship out your order
Specifications of 684PPB102K
Internal Part NumberEIS-684PPB102K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package68
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPB
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC630V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)684PPB102K
Related Links684PP, 684PPB102K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
684PPB102K Details Description
Related parts for 684PPB102K
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 5.5A SOT89 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 380VAC 5A DIN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10.6V 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 485MA 280 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" GOLD datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8VFQFPN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 35W datasheet.pdf