Illinois Capacitor 684PSB152K2J
684PSB152K2J picture photo
Mfg. Part Number
684PSB152K2J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 1.5KV RAD
Datasheet Download
684PSB152K2J.pdf
Availability of 684PSB152K2J
QUANTITY
684PSB152K2J Order Process
Ship out your order
Specifications of 684PSB152K2J
Internal Part NumberEIS-684PSB152K2J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC650V
Voltage Rating - DC1500V (1.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.9 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max)1.732" (44.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)684PSB152K2J
Related Links684PSB, 684PSB152K2J Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
684PSB152K2J Details Description
Related parts for 684PSB152K2J
FIXED IND 6.8UH 3.69A 26 MOHM TH datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH T/H&REF 24-DIP datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 432 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 13 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13VC LLP756L datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 670MA 500 MOHM datasheet.pdf