Vishay/Dale RNC60H1493DSB14
RNC60H1493DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1493DSB14
Brief Description
RES 149K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1493DSB14.pdf
Availability of RNC60H1493DSB14
QUANTITY
RNC60H1493DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1493DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1493DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)149k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1493DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1493DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1493DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1493DSB14
IC FPGA 108 I/O 132QFP datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2064R/H2728TR 8" datasheet.pdf
TOOL SPLITTER 0.18-1.0" datasheet.pdf
RES SMD 64.9OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS PNL MNT SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 176TQFP datasheet.pdf
RES 3.05 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
GDT 1500V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 60W datasheet.pdf