Illinois Capacitor 684PSB252K2R
684PSB252K2R picture photo
Mfg. Part Number
684PSB252K2R
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 2.5KV RAD
Datasheet Download
684PSB252K2R.pdf
Availability of 684PSB252K2R
QUANTITY
684PSB252K2R Order Process
Ship out your order
Specifications of 684PSB252K2R
Internal Part NumberEIS-684PSB252K2R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC725V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)684PSB252K2R
Related Links684PSB, 684PSB252K2R Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
684PSB252K2R Details Description
Related parts for 684PSB252K2R
XFRMR LAMINATED 43VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL8013 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
SCR 400V 165A TO-94 datasheet.pdf