Illinois Capacitor 685PHC250K
685PHC250K picture photo
Mfg. Part Number
685PHC250K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6.8UF 10% 250V AXIAL
Datasheet Download
685PHC250K.pdf
Availability of 685PHC250K
QUANTITY
685PHC250K Order Process
Ship out your order
Specifications of 685PHC250K
Internal Part NumberEIS-685PHC250K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHC
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.1 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.827" Dia x 1.339" L (21.00mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)685PHC250K
Related Links685PH, 685PHC250K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
685PHC250K Details Description
Related parts for 685PHC250K
CABLE ASSY SMA STR PL RG316 12" datasheet.pdf
CONN RECEPT 1.25MM 6POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IBC MODULE 9.6VDC 70A 750W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 681 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DAC-10 INCH GROUND TRACK datasheet.pdf
5MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf