FFF 68617-610LF
68617-610LF picture photo
Mfg. Part Number
68617-610LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount
Datasheet Download
68617-610LF.pdf
Availability of 68617-610LF
QUANTITY
68617-610LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 68617-610LF
Internal Part NumberEIS-68617-610LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationGold/GXT Plating 23/May/2007
Standard Package19
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDUBOX™, MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)68617-610LF
Related Links68617, 68617-610LF Datasheet, FFF Distributor
68617-610LF Details Description
Related parts for 68617-610LF
CONN HEADER .100 SNGL STR 14POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 512B FLASH SOT23-6 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 50V Y5U 3025 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT datasheet.pdf