FFF 68682-318LF
68682-318LF picture photo
Mfg. Part Number
68682-318LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RCPT 36POS .100" DUAL ENTRY
Datasheet Download
68682-318LF.pdf
Availability of 68682-318LF
QUANTITY
68682-318LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 68682-318LF
Internal Part NumberEIS-68682-318LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationGold/GXT Plating 23/May/2007
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDUBOX™, MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)68682-318LF
Related Links68682, 68682-318LF Datasheet, FFF Distributor
68682-318LF Details Description
Related parts for 68682-318LF
SENSOR TEMP I2C/SMBUS TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X6S 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 2W DO204AL datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf