FFF 68737-170HLF
68737-170HLF picture photo
Mfg. Part Number
68737-170HLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
68737-170HLF.pdf
Availability of 68737-170HLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
68737-170HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 68737-170HLF
Internal Part NumberEIS-68737-170HLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions70
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)68737-170HLF
Related Links68737-, 68737-170HLF Datasheet, FFF Distributor
68737-170HLF Details Description
Related parts for 68737-170HLF
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V D2PAK datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE SOCKET 8POLE datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 0.200 T/H datasheet.pdf