Illinois Capacitor 687AXZ016M
687AXZ016M picture photo
Mfg. Part Number
687AXZ016M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
687AXZ016M.pdf
Availability of 687AXZ016M
QUANTITY
687AXZ016M Order Process
Ship out your order
Specifications of 687AXZ016M
Internal Part NumberEIS-687AXZ016M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAXZ
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)488 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance90 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.417" (10.60mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)687AXZ016M
Related Links687AX, 687AXZ016M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
687AXZ016M Details Description
Related parts for 687AXZ016M
IC FPGA 758 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20V 20% 3024 datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 360CPR TH 1/4" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 10UMAX datasheet.pdf
SC 3.81/13/135F 3.2SN OR BX datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 30POS datasheet.pdf