Panasonic Electronic Components EVB-JQKR15D14
EVB-JQKR15D14 picture photo
Mfg. Part Number
EVB-JQKR15D14
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .25W 100MM
Datasheet Download
EVB-JQKR15D14.pdf
Availability of EVB-JQKR15D14
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EVB-JQKR15D14 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVB-JQKR15D14
Internal Part NumberEIS-EVB-JQKR15D14
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLEVA-NF, EVB-JQ, EVB-NA/NB, EWA-M Series 05/Oct/2012
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesEVB - Dual
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance-20%, +40%
Adjustment TypeTop, Thin, 100mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 5.039" L x 0.591" W x 0.315" H (128.00mm x 15.00mm x 8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVB-JQKR15D14
Related LinksEVB-JQ, EVB-JQKR15D14 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EVB-JQKR15D14 Details Description
Related parts for EVB-JQKR15D14
VARISTOR 61V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN ASSY TOP ENTRY 4+GND SZ1 datasheet.pdf
CONN RECEPT 26POS 0.6MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 6POS 2.54MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
16+16 DIL SURFACE MOUNT P/HDR datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 3.3V 87W datasheet.pdf