Illinois Capacitor 687AXZ016M
687AXZ016M picture photo
Mfg. Part Number
687AXZ016M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
687AXZ016M.pdf
Availability of 687AXZ016M
QUANTITY
687AXZ016M Order Process
Ship out your order
Specifications of 687AXZ016M
Internal Part NumberEIS-687AXZ016M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAXZ
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)488 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance90 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.417" (10.60mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)687AXZ016M
Related Links687AX, 687AXZ016M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
687AXZ016M Details Description
Related parts for 687AXZ016M
TRANS PNP 45V 0.1A SC59 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 2WIRE SRL R-R 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 3"L X 4"W datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf