Illinois Capacitor 687LBB200M2BG
687LBB200M2BG picture photo
Mfg. Part Number
687LBB200M2BG
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
687LBB200M2BG.pdf
Availability of 687LBB200M2BG
QUANTITY
687LBB200M2BG Order Process
Ship out your order
Specifications of 687LBB200M2BG
Internal Part NumberEIS-687LBB200M2BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBB
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)243.8 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.83A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)