Illinois Capacitor 687LMX200M2DD
687LMX200M2DD picture photo
Mfg. Part Number
687LMX200M2DD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
687LMX200M2DD.pdf
Availability of 687LMX200M2DD
QUANTITY
687LMX200M2DD Order Process
Ship out your order
Specifications of 687LMX200M2DD
Internal Part NumberEIS-687LMX200M2DD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLMX
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)365.7 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.94A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)687LMX200M2DD
Related Links687LMX, 687LMX200M2DD Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
687LMX200M2DD Details Description
Related parts for 687LMX200M2DD
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC COMPARATOR W/REF 8-DIP datasheet.pdf
15P MTA156 ASSY 22AWG RED LF datasheet.pdf
CABLE 16POS SOCKET-SOCKET 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
OSC CRO 3366-3597 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES 249 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf