TT Electronics/BI 68WR10LF
68WR10LF picture photo
Mfg. Part Number
68WR10LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
68WR10LF.pdf
Availability of 68WR10LF
QUANTITY
68WR10LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 68WR10LF
Internal Part NumberEIS-68WR10LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert. of Compliance
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series68
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of Turns20
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.245" Face x 0.375" H (9.53mm x 6.22mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)68WR10LF
Related Links68WR, 68WR10LF Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
68WR10LF Details Description
Related parts for 68WR10LF
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 8CH 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
POWER STRIP 19" 20A 6OUT 6'C datasheet.pdf
CAP CER 4.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf