Vishay/Sprague 695D474X9025A2T
695D474X9025A2T picture photo
Mfg. Part Number
695D474X9025A2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 25V 10% 1905
Datasheet Download
695D474X9025A2T.pdf
Availability of 695D474X9025A2T
QUANTITY
695D474X9025A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 695D474X9025A2T
Internal Part NumberEIS-695D474X9025A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 695D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)17 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1905 (4713 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.050" W (4.70mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.065" (1.65mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)695D474X9025A2T
Related Links695D474, 695D474X9025A2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
695D474X9025A2T Details Description
Related parts for 695D474X9025A2T
RES SMD 174 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSCOND 470MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 13.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V 5% BP 1805 datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 25 COL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf