Vishay/Sprague 695D475X06R3A2T
695D475X06R3A2T picture photo
Mfg. Part Number
695D475X06R3A2T
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 1305
Datasheet Download
695D475X06R3A2T.pdf
Availability of 695D475X06R3A2T
QUANTITY
695D475X06R3A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 695D475X06R3A2T
Internal Part NumberEIS-695D475X06R3A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1305 (3413 Metric)
Size / Dimension0.134" L x 0.050" W (3.40mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.065" (1.65mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)695D475X06R3A2T
Related Links695D475, 695D475X06R3A2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
695D475X06R3A2T Details Description
Related parts for 695D475X06R3A2T
FERRITE BEADCORE EMI H/F 12.83MM datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 28SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28SSOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.5W AB 18USMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.15V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV Y5R RADIAL datasheet.pdf