Vishay/Sprague 695D475X9025E2T
695D475X9025E2T picture photo
Mfg. Part Number
695D475X9025E2T
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2410
Datasheet Download
695D475X9025E2T.pdf
Availability of 695D475X9025E2T
QUANTITY
695D475X9025E2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 695D475X9025E2T
Internal Part NumberEIS-695D475X9025E2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.75 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2410 (6024 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.095" W (6.00mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.065" (1.65mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)695D475X9025E2T
Related Links695D475, 695D475X9025E2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
695D475X9025E2T Details Description
Related parts for 695D475X9025E2T
RES SMD 10.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CCD SIGNAL PROC 14BIT 48LFCSP datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC FREQ GENERATOR/BUFFER 48-SSOP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 31.38"W datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS CC 2.5A 600V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf