ITT Cannon, LLC KJB0T19W32SA
KJB0T19W32SA picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T19W32SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T19W32SA.pdf
Availability of KJB0T19W32SA
QUANTITY
KJB0T19W32SA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T19W32SA
Internal Part NumberEIS-KJB0T19W32SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T19W32SA
Related LinksKJB0T1, KJB0T19W32SA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T19W32SA Details Description
Related parts for KJB0T19W32SA
IDC CABLE - MPK20K/MC20G/MPK20K datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.6A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 10ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN PLUG MONO 2.5MM BLACK datasheet.pdf
IC OP AMP DUAL 1.0A 16SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf