Semtech 6AX394K1
6AX394K1 picture photo
Mfg. Part Number
6AX394K1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.39UF 1KV X7R NONSTND
Datasheet Download
6AX394K1.pdf
Availability of 6AX394K1
QUANTITY
6AX394K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6AX394K1
Internal Part NumberEIS-6AX394K1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseNonstandard Chip
Size / Dimension0.670" L x 0.650" W (17.00mm x 16.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.300" (7.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6AX394K1
Related Links6AX3, 6AX394K1 Datasheet, Semtech Distributor
6AX394K1 Details Description
Related parts for 6AX394K1
SW DIP FLUSH 16POS STRGHT SM 20V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A DL 10MSOP datasheet.pdf
FUSE MOD 225A 700V BLADE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 6.0" DIA datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.050 64 POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 50MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf