Omron Automation & Safety E2A-S18LN16-M1-B3
E2A-S18LN16-M1-B3 picture photo
Mfg. Part Number
E2A-S18LN16-M1-B3
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
DC3WIRE SS NONSHLD M18 16MM
Datasheet Download
E2A-S18LN16-M1-B3.pdf
Availability of E2A-S18LN16-M1-B3
QUANTITY
E2A-S18LN16-M1-B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-S18LN16-M1-B3
Internal Part NumberEIS-E2A-S18LN16-M1-B3
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2A
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.63" (16mm)
Output TypePNP-NC/NO, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyStainless Steel
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-S18LN16-M1-B3
Related LinksE2A-S18L, E2A-S18LN16-M1-B3 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-S18LN16-M1-B3 Details Description
Related parts for E2A-S18LN16-M1-B3
IC MPU ZIP 20MHZ 100VQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
BOX PBT/PC GRAY 32.05"LX24.18"W datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 3.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 110 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0075UF RADIAL datasheet.pdf