Vishay/Dale CMF5543R200BHBF
CMF5543R200BHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5543R200BHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 43.2 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5543R200BHBF.pdf
Availability of CMF5543R200BHBF
QUANTITY
CMF5543R200BHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5543R200BHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5543R200BHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5543R200BHBF
Related LinksCMF5543, CMF5543R200BHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5543R200BHBF Details Description
Related parts for CMF5543R200BHBF
IC REG BCK ADJ/PROG 0.75A 16QSOP datasheet.pdf
1621 APPLIANCE INLET 20A 70C datasheet.pdf
A-T-345T COPPER BUTT SPLICE datasheet.pdf
RES 379K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 5V 600W datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 2.4GHZ 36WQFN datasheet.pdf