Rohm Semiconductor MCR10EZHF9310
MCR10EZHF9310 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF9310
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 931 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF9310.pdf
Availability of MCR10EZHF9310
QUANTITY
MCR10EZHF9310 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF9310
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF9310
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF9310
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF9310 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF9310 Details Description
Related parts for MCR10EZHF9310
TRIAC SENS GATE 800V 1A TO92-3 datasheet.pdf