United Chemi-Con 6PS390MH11-T15
6PS390MH11-T15 picture photo
Mfg. Part Number
6PS390MH11-T15
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 390UF 20% 6.3V T/H
Datasheet Download
6PS390MH11-T15.pdf
Availability of 6PS390MH11-T15
QUANTITY
6PS390MH11-T15 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6PS390MH11-T15
Internal Part NumberEIS-6PS390MH11-T15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.77A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6PS390MH11-T15
Related Links6PS390M, 6PS390MH11-T15 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
6PS390MH11-T15 Details Description
Related parts for 6PS390MH11-T15
QT1.5BU datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.2PF 100V 0805 datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
DIODE 0.5A 1400V 300NS DO-204AL datasheet.pdf
100,VT,RC,098,BD,BD,RT LG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf