Panasonic Electronic Components 6SEPC560MW+TSS
6SEPC560MW+TSS picture photo
Mfg. Part Number
6SEPC560MW+TSS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 560UF 20% 6.3V T/H
Datasheet Download
6SEPC560MW+TSS.pdf
Availability of 6SEPC560MW+TSS
QUANTITY
6SEPC560MW+TSS Order Process
Ship out your order
Specifications of 6SEPC560MW+TSS
Internal Part NumberEIS-6SEPC560MW+TSS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SEPC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.6A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6SEPC560MW+TSS
Related Links6SEPC56, 6SEPC560MW+TSS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6SEPC560MW+TSS Details Description
Related parts for 6SEPC560MW+TSS
HUMIDITY SENSOR 5V 5% 3-PIN datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 0.100 T/H datasheet.pdf