United Chemi-Con EKMQ101ETD100ME11D
EKMQ101ETD100ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ101ETD100ME11D
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ101ETD100ME11D.pdf
Availability of EKMQ101ETD100ME11D
QUANTITY
EKMQ101ETD100ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ101ETD100ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMQ101ETD100ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ101ETD100ME11D
Related LinksEKMQ101ET, EKMQ101ETD100ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ101ETD100ME11D Details Description
Related parts for EKMQ101ETD100ME11D
Connector Header 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 125MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FRAME FIXED SZ6 FOR 4MOD datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 43POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP POLY 33UF 20% 100V T/H datasheet.pdf