Panasonic Electronic Components 6SEPC560MX+TSS
6SEPC560MX+TSS picture photo
Mfg. Part Number
6SEPC560MX+TSS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 560UF 20% 6.3V T/H
Datasheet Download
6SEPC560MX+TSS.pdf
Availability of 6SEPC560MX+TSS
QUANTITY
6SEPC560MX+TSS Order Process
Ship out your order
Specifications of 6SEPC560MX+TSS
Internal Part NumberEIS-6SEPC560MX+TSS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SEPC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.1A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6SEPC560MX+TSS
Related Links6SEPC56, 6SEPC560MX+TSS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6SEPC560MX+TSS Details Description
Related parts for 6SEPC560MX+TSS
CONN RECEPT 10POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 230V datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER CTRLR 24-QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
EVAL KIT SAMA5D33 CORTEX-A5 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
ARM 50MM W/FUNNEL SOLO OR DUO datasheet.pdf