Conec 6STD25PCM99B30X
6STD25PCM99B30X picture photo
Mfg. Part Number
6STD25PCM99B30X
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
6STD25PCM99B30X.pdf
Availability of 6STD25PCM99B30X
QUANTITY
6STD25PCM99B30X Order Process
Ship out your order
Specifications of 6STD25PCM99B30X
Internal Part NumberEIS-6STD25PCM99B30X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIP67 Rated D-sub Connectors for Harsh Environments
RoHS InformationRoHS/Reach Cert of Compliance
Standard Package10
Series-
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishCopper Alloy, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6STD25PCM99B30X
Related Links6STD25P, 6STD25PCM99B30X Datasheet, Conec Distributor
6STD25PCM99B30X Details Description
Related parts for 6STD25PCM99B30X
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT SRL 20-SSOP datasheet.pdf
CARD MARKER 1" A-J BLK/YLW 100PC datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT #8 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf