Panasonic Electronic Components 6SVP100M
6SVP100M picture photo
Mfg. Part Number
6SVP100M
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
6SVP100M.pdf
Availability of 6SVP100M
QUANTITY
6SVP100M Order Process
Ship out your order
Specifications of 6SVP100M
Internal Part NumberEIS-6SVP100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1.81A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6SVP100M
Related Links6SVP, 6SVP100M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6SVP100M Details Description
Related parts for 6SVP100M
IC REG LINEAR 5V/ADJ 8-TDFN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CABLE 4POS M12 SOCKET-WIRE 2M datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf